Ukupno: 419364

MATEMATIKA KROZ GODINU
Autor: Ivana Majstorović, 9. 6. 2023.

Učenici naše škole i ove su se nastavne godine uspješno družili s matematikom kroz niz različitih aktivnosti o kojima izvještavamo pod OPŠIRNIJE.

Nastavni predmet Matematika smatra se teškim i izazovnim za većinu učenika, moglo bi se reći da je matematika za neke bauk. Mi ipak smatramo da ne mora biti tako pa smo vam odlučile na jednom mjestu pokazati što su sve postigli, izradili te u kakvim su aktivnostima sudjelovali naši učenici kroz ovu nastavnu godinu. smiley

VEČER MATEMATIKE – sudjelovali učenici predmetne nastave.

1. prosinca 2022. godine održana je manifestacija Večer matematike u kojoj su sudjelovali učenici predmetne nastave sa svojim učiteljicama te učenici produženog boravka  sa svojim učiteljicama. Ukupno je sudjelovalo 85 učenika i 5 učiteljica.

Učenici predmetne nastave zabavili su se rješavajući mozgalice s pomicanjem šibica, izrađivali su vlastite hologram projekcije te fleksagone – matematičke igračke nastale savijanjem papira. Također su se iskušali u matematičkom triku s 27 karata.

MAT LIGA – sudjelovali učenici 5. - 8. razreda.

Prvo, jesensko kolo održalo se 6. listopada – sudjelovalo 20 učenika.

Drugo, zimsko kolo održalo se 15. prosinca – sudjelovalo 20 učenika.

Treće, proljetno kolo održalo se 2. ožujka – sudjelovalo 20 učenika.

Četvrto, ljetno kolo održalo se 18. svibnja – sudjelovalo 20 učenika.

MAT liga ekipno je matematičko natjecanje učenika u kojemu naši učenici rado sudjeluju, a na zadnjem kolu predmetnoj nastavi pridružilo se 14 učenika prvih razreda sa sudjelovanjem u MAT ligici. Učenici prvog razreda zauzeli su izvrsni treći i sedmi rang po broju bodova. U natjecanju MAT ligica sudjelovalo je ukupno 629 ekipa. Veselimo se suradnji za 4 godine. 😊

U natjecanju MAT liga najbolji rezultat nakon sva četiri kola ostvarila je ekipa 8.a razreda u sastavu JELENA MIKULIĆ I FRAN KOSEC koja je zauzela visoko 12. mjesto od ukupno 279 ekipa osmih razreda.

MEĐUNARODNO MATEMATIČKO NATJECANJE “KLOKAN BEZ GRANICA” – sudjelovali učenici 2. do 8. razreda.

Održano je 16. ožujka 2023. godine. Sudjelovala su ukupno 62 učenika. Učenik Viktor Žganec osvojio je najznačajniju nagradu ovog natjecanja, a to je drveni klokan jer je dao sve točne odgovore i time riješio test 100% točno. Među 10% najuspješnijih u pojedinim kategorijama našlo se četvero učenika (Petar Štivičić, Tijana Župančić, Dijana Župančić i Jelena Mikulić). Oni su primili i posebne nagrade od organizatora.

NATJECANJE IZ MATEMATIKE – sudjelovali učenici od 4. do 8. razreda.

ŠKOLSKO natjecanje se održalo 26. siječnja 2023. godine. – sudjelovalo je 33 učenika.

ŽUPANIJSKO natjecanje se održalo u Varaždinu 1. ožujka 2023. godine  – sudjelovalo je devetero učenika: Roman Hrkec, Antonio Kosec, Ivona Vugrinec, Mihael Horvat, Mihael Cikač, Fran Kosec, Jelena Mikulić, Aleksandar Pikutić, Pablo Koren.

Učenica Jelena Mikulić plasirala se na izvrsno 3. mjesto u Varaždinskoj županiji!

ZNANSTVENI SAJAM - sudjelovali učenici 5. - 8. razreda.

Održan 28. travnja 2023. godine na kojem je sudjelovalo čak 6 grupa koji su predstavljali svoje projekte pod vodstvom učiteljica matematike.

Projekti 5. razreda:

• Zašto se mijenjaju godišnja doba? (Mateo Mikulčić, Petar Stančin, Bruno Žigmund)
  • Koliko zarađuju trgovci? (Fran Magić, Benjamin Skupnjak, Samuel Željezić)

Projekti 6. razreda:

• Snježna pahuljica  (Dijana Domiter, Iva Skupnjak, Ivona Vugrinec)
  • Sunčani sat (Mia Čep, Franka Ivec, Grgur Mlakar)

Projekti 8. razreda:

• Simetrija oko nas (Petar Hren, Roko Domiter, Tomislav Topličanec)
  • Božja proporcija (Lara Ines Brezovec, Nika Novak, Laura Šafarić)

PROJEKTI KROZ NASTAVU

Uz navedene aktivnosti učenici su kroz nastavnu godinu sudjelovali u različitim projektnim i istraživačkim aktivnostima koje su se provodile individualno ili u skupinama kroz domaće zadaće ili na redovnoj nastavi. Njihov osnovni cilj je bio primjena usvojenih matematičkih ishoda u situacijama iz stvarnog života.

Mjerne jedinice

Simetrija oko nas

Novogodišnja čestitka

Predstavi me jednadžbom

Veliki i mali brojevi
Fotografije učeničkih radova i aktivnosti možete pogledati u galeriji.

Likovi od kruga i dijelova kruga

Slični likovi

DAN BROJA  π
14.3.2023. održana je izložba povodom Dana broja pi. Izožbu su mogli pogledati svi učenici, a ponajviše je bila namijenjena za sedmaše i osmaše.
Fotografije s izložbe možete pogledati u galeriji.

Dokaz da Matematika ne mora biti bauk!

Sav ovaj rad i uspjesi naših učenika pokazuju da matematika može biti zanimljiv, veseo, šaren, zabavan i poučan predmet, a na vama je hoćete li ju promatrati na taj način ili kao dosadan, težak i sumoran predmet. Mi biramo ovo prvo, potrebno je samo pružiti joj šansu! 😊

Veliki i srdačan matematički pozdrav od vaših učiteljica matematike Draženke Magić i Ivane Majstorović!