Ukupno: 419364

Sudjelovanje na 3. Smotri dječjega kajkavskog pjesništva "Kaj je naša duša i naša popiefka"
Autor: Maja Mlakar, 3. 4. 2023.

U petak 31. ožujka 2023. u Varaždinskim Toplicama održan je Festival Ivan Kukuljević Sakcinski i 3. Smotra dječjega kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i naša popiefka“. Našu su školu predstavljale dvije učenice, Lea Šuart iz 5. b razreda s pjesmom "Moj Varaždin" te Helena Novosel iz 7. a razreda s pjesmom "Ta nora leta". Pjesme su tiskane u zborniku radova, a Helena je svoju pjesmu i javno izvodila na Smotri. Njezine dojmove pročitajte pod opširnije

Na ovoj Smotri ove sam godine sudjelovala i ja i predstavljala našu školu svojom pjesmom „Ta nora leta“.

Smotra „Kaj je naša duša i naša popiefka“ bila je podijeljena u dvije kategorije, a  to su pjesme petih i šestih te pjesme sedmih i osmih razreda. Stručni je žiri od 137 pjesama koje su autori poslali na ovaj natječaj odabrao 40 pjesama koje su objavljene u zbirci „Kaj je naša duša i naša popiefka". Od tih je 40 pjesama žiri dodatno odabrao samo po jedanaest pjesama iz svake od ove dvije kategorije čiji su se autori predstavili na smotri. Iako mi je to još uvijek teško za vjerovati, i ja sam odabrana da pred žirijem i publikom predstavim svoju pjesmu. To je za mene bila velika čast i iznenađenje.

Pjesme su bile o raznim temama: ljubavi, zavičaju, školi, godišnjim dobima i još mnogo čemu, a moja je bila o pubertetu. Svaka je pjesma, iako na kajkavskom narječju, bila različita od ostalih jer svaki dio našeg kajkavskog kraja ima neku svoju posebnu verziju kajkavštine.

U školi nas jednako uče da moramo govoriti standardnim književnim hrvatskim jezikom, ali i njegovati svoju kajkavštinu jer je ona veliki dio naše prošlosti pa je moramo sačuvati i za budućnost. Ja to svakako namjeravam i nadam se da ću i dalje biti uspješna u pisanju pjesama na kajkavskom narječju.

Helena Novosel, 7.a