« Ožujak 2024 »

TEČAJ PRVE POMOĆI U 7. razredima
Autor: Draženka Magić, 8. 11. 2017.

U okviru sata razrednika učenicima sedmih razreda prezentirane su praktične vježbe pružanja prve pomoći u siituacijama kada su ugrožene vitalne funkcije organizma.

Predavanje  s praktičnim vježbama održao je liječnik anesteziolog Marko Kekić ispred GDCK Varaždin.

Bilo je vrlo zanimljivo i nadasve poučno.

Za realizaciju  ove nastavne jedinice obratili smo se za pomoć Gradskom Crvenom križu Varaždin čija ram je ravnateljica Sandra Mintas velikodušno pristala pomoći. Poslala nam je liječnika anesteziologa  Marka Kekića i referenta za zdravstvenu i socijalnu djelatnost Josipa Kanižića. Oni su sa sobom donijeli lutku prirodne veličine i AVD uređaj ( automatski vanjski defibrilator).

Liječnik je na vrlo zanimljiv i autentičan način s rječnikom bliskim i razumljivim učenicima održao predavanje praćeno s praktičnim pokazom na lutki ili nekom od učenika.

Saznali smo kako otkriti je li  osoba u nesvijesti, diše li, kako je okrenuti u bočni položaj, kako pravilno izvesti masažu srca i umjetno disanje, kako izvesti Heimlichov zahvat i dr. te zbog čega je potrebno baš sve to napraviti.

Učenicima se naročito svidjelo liječnikovo  oponašanje glasanja i držanja unesrećene osobe zbog čega su, između ostalog, vrlo pozorno  i s velikim zanimanjem pratili njegovo izlaganje i demonstracije.

Upoznali smo se i s  rukovanjem AVD uređajem koji se postavlja na javnim mjestima s velikom frekvancijom ljudi.

Puno smo korisnoga i novoga naučili. Nadamo se da ćemo to znati iskoristiti nađemo li se u situaciji nekome spašavati život.

Zahvaljujemo predstavnicima Crvenog križa na ugodnom i vrlo korisnom druženju .Zahvaljujemo i ravnateljici GDCK Varaždin  koja nam je to omogućila.