« Ožujak 2024 »

Najčitatelji knjižnica Varaždinske županije
Autor: Violeta Lukač, 12. 11. 2015.

Jučer je u Županijskoj palači u Varaždinu održana svečanost obilježavanja Dana hrvatskih knjižnica Varaždinske županije te su tom prilikom nagrađeni najbolji čitači  u osnovnim i srednjim školama Varaždinske županije.

U našoj školi za najčitateljicu 2014./15. izabrana je Zara Srpak, učenica 2.A rasreda sa pročitanom 41 knjigom.

Osim učenika, ove godine svoje čitače besplatnim članstvom nagrađuju i sve gradske knjižnice-Varaždin, Ludbreg, Ivanec, Novi Marof i Lepoglava koje su ujedno predložile svoje najvjernije korisnike.

Dan hrvatskih knjižnica počeo se obilježavati odlukom 37. skupštine Hrvatskoga knjižničarskog društva, održane 2010. godine u Tuhelju, a povodom  dana proglašenja prvoga hrvatskog Zakona o bibliotekama 11. studenoga 1960. godine. Hrvatsko knjižničarsko društvo ustanovilo je Dan hrvatskih knjižnica s ciljem bolje vidljivosti i prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s mnogostrukim i važnim poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini te razgradnje stereotipnih predodžbi o knjižnicama i knjižničarima.

To je naravno prepoznala naša Varaždinska županija te se od prošle godine uključila tako što nagrađuje najbolje čitače školskih, a i gradskih knjižnica.

Župan Varaždinske županije Predrag Štromar tom je prilikom čestitao svim dobitnicama naglasivši važnost čitanja te zahvalio Centru izvrsnosti iz hrvatskog jezika u osmišljavanju i provođenju ove svečanosti te knjižničarima školskih knjižnica.Ovom prilikom zahvaljujemo Varaždinskoj županiji na višegodišnjoj potpori te financijskim sredstvima koja je izdvojila za popunu knjižnoga fonda.

Inače u kategoriji učenika od 1. do 4. razreda osnovne škole najčitateljica Nela Plantak iz OŠ Sračinec koja je prošle školske godine pročitala 64 knjige, a u kategoriji učenika od 5. do 8. razreda osnovne škole najčitateljica je učenica Tihana Belčić iz OŠ Ante Starčevića Lepoglava pročitavši čak 135 knjiga. Svi su nagrađeni naravno, knjigama.

Svečanosti su prisustvovali i zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport mr.sc. Miroslav Huđek te mnogi  ravnatelji škola i gradskih knjižnica i knjižničari školskih knjižnica.