« Ožujak 2024 »

Dan hrvatskih knjižnica
Autor: Violeta Lukač, 12. 11. 2014.

Najbolje čitače u školskoj godini 2013./2014. jako je razveselila jučerašnja svečanost u Županijskoj palači. A posebno našu Zitu Višnjić, učenicu 2.b razreda, koja je kao najčitačica prošle školske godine (sa 31 pročitanom knjigom ) također pozvana na svečanost.

Naime, odlukom 37. skupštine Hrvatskoga knjižničarskog društva, održane 2010. godine u Tuhelju, dan proglašenja prvoga hrvatskog Zakona o bibliotekama 11. studenoga 1960. godine obilježava se kao Dan hrvatskih knjižnica pa je Varaždinska županija odlučila od ove godine nagrađivati najčitatelje školskih knjižnica.

41 najčitateljici tj. najčitatelju ( cure su u većini ) prigodnu knjigu "Kradljivica knjiga"  uručili su zamjenik župana Alen Kišić - osnovnoškolcima, a srednjoškolcima pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Miroslav Huđek.

Zamjenik župana Kišić istaknuo je kako broj knjiga koje su pročitali učenici nije mali i da je to velika stvar za same učenike jer se na taj način potiče kreativnost i razvoj.

Važno je istaknuti kako je među učenicima nižih razreda osnovnih škola najviše knjiga (čak 87) pročitala Antonela Sabolić iz OŠ Novi Marof, dok je među učenicima viših razreda najčitateljica (80 pročitanih knjiga) bila Tihana Triplat iz OŠ Veliki Bukovec. Kod srednjoškolaca najviše je knjiga (35) pročitala Valentina Skok iz Gospodarske škole Varaždin.

Da djeca vole čitati dokazuje i kviz "Čitanjem do zvijezda" na koji se svake godine uključuje sve više škola iz cijele Hrvatske.

Svečanosti su također prisustvovali knjižničari i ravnatelji osnovnih i srednjih škola.